Kurumsal

İzeksan olarak fırıncılık işine tutkuyla sarılırız. 2003 yılında başlayan unlu mamüller serüvenimizde bugün 1000m² kapalı alan, 1000m² açık alanda günlük 300.000 adet ekmek üretim kapasitemizle ilk günkü heyecan ve disiplin ile Ege bölgesinde sektörün öncülerinden olma yolunda ilerlemekteyiz..

Biz mahalle terzisi hassaslığıyla üretim yapan endüstriyel bir tesisiz. Yine aynı terzi mantığı ile sizin şartlarınıza en uygununu üretmek ilk gayemizdir.

İzeksan'da kalite hammadde temininden başlar. Her zaman en kaliteli buğdayın takipçisiyiz. Ekmek üretirken bile "eğitim şart" deriz ve personelimizi özellikle genç ve dinamik nüfustan seçer, düzenli olarak personelimize verdiğimiz eğitimlerle gıda güvenliği hususunda farkındalık yaratırız.

İyi bir ekmeğin temiz ekmek olduğuna inanır, dinamik personelimizle en hijyenik şartlarda üretim yapar ekmeğimizi ambalajlayarak müşterilerimize sunarız.

İzeksan olarak, üretimden sofralara kadar her aşamada müşteri güvenini sağlayabilmek için kalite rotamızdan asla şaşmayız.

Müşterilerimizin gereksinim duyduğu çeşitli ekmekleri üretebilmek için teknolojiyi yakından takip eder, değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu bilir ve daha kaliteli bir üretim süreci için sürekli yenilenir ve gelişiriz.

Kalite Politikası

  • Eğitimli çalışanlarımızla en hijyenik koşullarda kaliteli ve lezzetli ekmekler üreterek müşteri memnuniyetini ön planda tutarak,
  • Müşteri istekleri takip ederek, piyasanın rekabet şartlarına uyum sağlayarak,
  • Gıda güvenliği hususunda gerekli yasal mevzuatlara uyarak,

Sektörde öncü bir tesis olmak kalite ve aynı zamanda başarı politikamızdır.